خانه / استراتژی / گزارشی از رویداد تدکس ۲۰۱۵ تهران: آخر هفته‌ای با ایرانیان الهام‌بخش

گزارشی از رویداد تدکس ۲۰۱۵ تهران: آخر هفته‌ای با ایرانیان الهام‌بخش

تدکس ۲۰۱۵ تهران

 

 

۱۳ آذرماه ۹۴ در یک جمعه نسبتاً سرد پاییزی، تدکس ۲۰۱۵ تهران در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد. همه کسانی که TED را می‌شناسند، برای رویداد TEDx هم ارزش ویژه‌ای قائل هستند و برای برگزاری این رویداد در شهر خود، لحظه‌شماری می‌کنند. هرچند حرف x  حکایت از برگزاری مستقل و محلی این رویداد دارد، اما این موضوع به‌هیچ‌وجه از جذابیت آن کم نمی‌کند.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، بخش عظیمی از مخاطبان این برنامه دانشجویان بودند. این را می‌شد از صف طولانی دانشجویی برای دریافت کارت ورود به سالن فهمید. مراسم تدکس تهران، پس از صرف صبحانه و شبکه‌سازی اولیه حاضرین، با نیم ساعت تأخیر و رأس ساعت ده آغاز شد. امکان مشاهده زنده آن، از سایت تدکس تهران فراهم شده بود.

تدکس ۲۰۱۵ تهران- کارت ورود به مراسم
تدکس ۲۰۱۵ تهران- کارت ورود به مراسم

 

قبل از شروع تدکس ۲۰۱۵ تهران- شبکه سازی شرکت کنندگان- بیزینو
قبل از شروع تدکس ۲۰۱۵ تهران- شبکه سازی شرکت کنندگان

 

از صعودهای بعد از سکته تا فروریختن دیوارهای علم

به‌عنوان اولین سخنران، ماشاالله نقیلو، تجربه ۵ بار صعود خود به قله دماوند را بازگو کرد؛ صعودهای موفقی که در مدت کمتر از دو سال و درست پس از سکته قلبی و عمل جراحی قلب وی انجام شده بود. آقای نقیلو، صحبت‌های خود را با این جمله به پایان برد: “در برابر عشق و اراده انسان، بلندترین قله‌ها، تپه‌ای بیش نیستند.”

سخنران بعدی، دکتر ناصر اقدامی بود. او از فرو ریختن مرزهای علم گفت و اینکه، چطور شناخت علوم مختلف، راه را برای ارائه راهکارهای جدید در حوزه‌های مختلف باز می‌کند. دکتر اقدامی که در حوزه سلول‌های بنیادی فعالیت می‌کند، از پیشرفت‌هایی در این حوزه گفت که از همین نگاه بین‌رشته‌ای نشات گرفته است. وی به زبانی عامیانه، اندکی هم از پیشرفت‌های فوق‌العاده کشور در حوزه سلول‌های بنیادی گفت و حضار را به ساختن ایرانی بهتر تشویق کرد.

در مرحله بعد، فایل ویدئویی یکی از سخنرانی‌های TED به نمایش در آمد که موضوع کلی آن، بررسی رقابت بین قدرت‌های شرقی و غربی بود و اینکه، تا چه سالی کفه ترازو به نفع کشورهای غربی سنگینی خواهد کرد. بعد از پخش کلیپ و استراحت و شبکه‌سازی، بخش اول کارگاه گروه Propel برگزار شد. این گروه، در حوزه منابع انسانی تخصص دارند و کارتی را در اختیار  تمام کسانی که پرسش‌نامه مربوط را پیش از برگزاری مراسم، در سایت تکمیل کرده بودند، قرار می‌دادند که بر اساس روش MBTI، تیپ شخصیتی افراد را مشخص می‌کرد.

 

از ساختن پلی برای عبور نکردن تا قصه‌گویی یک حقوقدان

سخنران بعدی، لیلا عراقیان، معمار پل طبیعت بود؛ پلی که یکی از اهداف اصلی احداث آن، دور هم جمع کردن مردم، در فضا و چشم‌اندازی جدید بود. در نگاه خانم عراقیان، پل طبیعت، جایی برای ماندن است؛ نه جایی برای عبور. تجربه بودن در پل طبیعت هم  حقیقتاً همین حس را  به شما القا خواهد کرد.

 

 

تدکس ۲۰۱۵ تهران- سخنرانی لیلا عراقیان(معمار پل طبیعت)
تدکس ۲۰۱۵ تهران- سخنرانی لیلا عراقیان(معمار پل طبیعت)

 

بعد از لیلا عراقیان، نوبت به سخنرانی خانم گیلدا گازر رسید. خانم گازر که بخشی از دوران زندگی خود را در کشور آمریکا گذرانده بود، فارسی را جالب و متفاوت از ما صحبت می‌کرد. او که دانشجوی رشته حقوق دانشگاه شهید بهشتی بوده است، از مسیری که آمده بود گفت و از این گفت که وقتی به داستان زندگی مردم گوش بدهی، داستان زندگی خود را پیدا خواهی کرد. به عقیده خانم گازر، نیازهای مردم دنیا، آن‌قدر متفاوت از هم نیست که نتوانند با هم ارتباط برقرار کرده و کنار هم زندگی کنند. بخش زیادی از تلاش او، به حرکت در مسیر آشنایی بیشتر با مردم و قصه‌های آن‌ها معطوف شده بود. او در مسیر حرکت به سمت هدف خود، با مشکلات زیادی روبه‌رو شده بود، ولی معتقد بود اگر در مسیری که علاقه داری باشی و شکست بخوری، بهتر از این است در مسیری باشی که اصلاً علاقه نداری و شکست نخوری.

 

یک ایران‌گرد،  یک وب‌گرد و یک جستجوگر ردپای موسیقی ایرانی

پس از پایان سخنرانی  خانم گازر و بخش دوم زمان استراحت و شبکه‌سازی، نوبت به محمدعلی اینانلو رسید؛ ایران‌گرد و مستندساز معروف، که صدایش برای همه ما آشناست. شاید جالب باشد اگر بدانید او، بیش از چهار میلیون کیلومتر در ایران سفر کرده است و بیش از نیم قرن، سابقه طبیعت‌گردی در ایران دارد و دو بار به طرز جدی، با مرگ روبه‌رو شده است. اینانلو دلخور بود از اینکه چرا مردم ما، این کشور را مال خود نمی‌دانند. و باور داشت  رفتارهای ما حاکی از این است که ما، یک جایی در تاریخ گم شده‌ایم! او نیم‌نگاهی هم به نیمه پر لیوان داشت و گفت که نسل جدید، بسیار بهتر از نسل قبل است؛ باوری که با تشویق حضار همراه شد. اینانلو در پایان صحبت‌های خود، با تمام وجود از همه ما خواست که احساس تعلق و مالکیت واقعی، نسبت به خاک و وطن خود داشته باشیم.

سپس نوبت به خانم آزیتا هوشیار رسید تا از نقش اینترنت، در شکل‌گیری الگوی جدید غذا بگوید. به عقیده او، می‌توان از وبلاگ‌ها و فضای مجازی، برای گسترش مفاهیم ایرانی و شناساندن فرهنگ ایران به دنیا بهره برد. به عنوان مثال، اثربخشی این تلاش‌ها در حدی بوده است که برای مثال، سایت آمازون در فصل بهار، اقدام به فروش گوجه‌سبز کرده است!

بعد از صحبت‌های خانم هوشیار در مورد غذا، زمان صرف ناهار و استراحت فرا رسید. بعد از کمی استراحت، خانم کیانا شفیعی، صحبت‌های خود را آغاز کرد. در زمان اجرای او، چندین بار ساز پیانو نواخته شد. محور اصلی صحبت‌های خانم شفیعی، یافتن رد پای موسیقی ایرانی در موسیقی کلاسیک بود؛ رد پایی که به وسیله اساتید موسیقی ایرانی مقیم خارج از کشور، بر جای مانده بود.

 

کپی کردن ممنوع

بررسی نوآوری در برابر کپی‌برداری، موضوع سخنرانی بعدی بود که توسط ساسان بهزادی اجرا شد. محور صحبت‌های آقای بهزادی، تأکید بر نوآوری و فاصله گرفتن از فضای کپی‌برداری بود. برخی از دلایل او برای تأکید بر نوآوری:

  • کسی که مفهومی را کپی می‌کند، هیچ‌گاه به درک درستی از چرایی آن مفهوم دست پیدا نمی‌کند.
  • کسی که کپی می‌کند، همیشه عقب‌تر از دیگران است و برای اقدامات جدید، با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو می‌شود.
  • شرط رقابت در دنیای جدید، نوآوری است.

او تأکید داشت باید نوآوری را وارد زندگی فردی خود کنیم و از تجربه‌های متفاوت و نو، استقبال کنیم؛ حتی اگر به‌ظاهر، نتایج ناامیدکننده‌ای به دنبال داشته باشد. ساسان بهزادی، صحبت‌های خود را با این جمله به پایان رساند: ” در دنیای جدید، نوآوری همیشه بهتر از کپی کردن است.”

 

سلیمانی وارد می‌شود

پس از صحبت‌های آقای بهزادی، مراسم معرفی برنده جایزه Citizen X انجام شد. برنده جایزه Citizen X سال ۲۰۱۵، جناب آقای سلیمانی مدیرعامل سولیکو گروپ، صاحب برندهای معتبری مثل کاله بود. با تشویق گرم حضار، جناب آقای سلیمانی صحبت‌های خود را آغاز کردند. بدون شک، جذاب‌ترین سخنرانی تدکس ۲۰۱۵ تهران، سخنرانی جناب آقای سلیمانی بود. او به زبانی صمیمی، داستان زندگی خود را بازگو کرد، از شکست‌ها و موفقیت‌های مسیر کاری گفت، و به زیبایی سعی کرد در طول بازگو کردن داستان زندگی خود، این مفهوم را بیان کند که هر کسب‌وکار موفق و بزرگ، از قدم‌های کوچک آغاز می‌شود. اوج صحبت‌های جناب آقای سلیمانی، زمانی بود که بیان کرد فعالیت‌های شرکت کاله، با خرید سه لیتر شیر محلی از روستاییان، آغاز شده است. پس از پایان صحبت‌های آقای سلیمانی، تمام حضار، تمام قد ایستاده و او را تشویق کردند.

 

سنت‌گرایان و سنت‌شکنان در تدکس

در سخنرانی بعدی، با موضوع طراحی پارچه و لباس با هنرهای اجدادی ایرانی، خانم آزاده یاسمن نبی زاده از داستان سفر خود در گوشه و کنار ایران، برای یافتن بافندگان و طرح‌های اصیل ایرانی گفت.

سخنران آخر مراسم تدکس تهران،  علیرضا طهماسب زاده بود. علیرضا، دانشجوی دانشگاه امپریال کالج لندن است و مؤسس کمپانی Blocks است. او با ابداع اولین ساعت هوشمند ماژولار دنیا، به این محصول، مفهومی تازه بخشیده است. علیرضا تنها ۲۲ سال سن دارد و همه از دیدن موفقیت‌های بزرگ او با این سن و سال، شگفت‌زده شدند.

تدکس ۲۰۱۵ تهران- سخنرانی علیرضا طهماسب زاده(طراح اولین ساعت هوشمند ماژولار دنیا)
تدکس ۲۰۱۵ تهران- سخنرانی علیرضا طهماسب زاده(طراح اولین ساعت هوشمند ماژولار دنیا)

 

سلفی بیزینو با تدکس!

مراسم با اجرای بخش پایانی کارگاه شرکت Propel به اتمام رسید و در آخر، تیم اجرایی تدکس ۲۰۱۵ تهران، مورد تشویق گرم حضار قرار گرفتند.

تدکس ۲۰۱۵ تهران- پایان مراسم
تدکس ۲۰۱۵ تهران- پایان مراسم

در بیرون سالن برگزاری رویداد، بازار گفتگو و عکس و سلفی حسابی گرم بود و برخی شرکت‌کنندگان، مشغول نوشتن دل نوشته‌های خود روی بنرهای تدکس بودند. در پایان گزارش بیزینو از تدکس ۲۰۱۵ تهران، برخی از این دلنوشته‌ها را با هم می‌بینیم.

تدکس ۲۰۱۵ تهران- یادگاری بیزینو در بین انبوه دلنوشته ها
تدکس ۲۰۱۵ تهران- یادگاری بیزینو در بین انبوه دلنوشته ها

 

اگر شما هم در این رویداد یا رویدادهای مشابه شرکت کرده‌اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

این ها را هم ببینید

گای فاکس

مسئولیت اجتماعی سازمان: پیش به سوی کسب‎وکار اخلاقی‎

  این روزها می‌توان صدای معترضانی را شنید که سودای فتح دژ وال‎استریت را در ...