خانه / استراتژی / نقش حیاتی مدیران مالی در مسیر رشد کسب و کار

نقش حیاتی مدیران مالی در مسیر رشد کسب و کار

نقش حیاتی مدیران مالی در مسیر رشد کسب و کار

مدیریت مالی نقشی انکارناپذیر در بقا و پیشرفت سازمان‌ها ایفا می‌کند. شاید به همین دلیل، همیشه یکی از کرسی‌های هیئت‌مدیره شرکت‌ها به مدیر ارشد مالی اختصاص پیدا می‌کند. پس به نظر می‌رسد باید بیش‌ازپیش، این حوزه از مدیریت را مورد بررسی قرار داد. نتیجه نظرسنجی موسسه مکنزی نشان می‌دهد با افزایش میزان مشارکت مدیران مالی در پیشبرد استراتژی سازمان، درک این مدیران از مفهوم رشد کسب‌وکار، به‌طور چشم‌گیری ارتقا پیدا می‌کند.

موسسه مکنزی در این نظرسنجی، مدیران ارشد و میانی سازمان‌ها را در دو حوزه مورد بررسی قرار داد؛ یکی در مورد بزرگ‌ترین چالش‌های استراتژیک پیش روی کسب‌وکار آن‌ها و دیگری، میزان تأثیرگذاری مدیران مالی در حرکت به سمت رشد.

نکته جالب این است که اغلب شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، “دست‌یابی به رشد پایدار” را به‌عنوان اصلی‌ترین چالش پیش روی کسب‌وکارشان معرفی کردند. نتایج بخش اول این نظرسنجی نشان می‌دهد از نظر ۸۶ درصد از مدیران ارشد مالی دست‌یابی به منابع جدید رشد (اعم از ارگانیک و غیر ارگانیک) چالشی اساسی به‌حساب می‌آید. این در حالی است که ۷۷ درصد از آن‌ها عقیده دارند چالش دیگر آن‌ها توجه هم‌زمان به دو مقوله رشد بلندمدت و تعامل با سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت است. در این نظرسنجی از شرکت‌کنندگان پرسیده شد به نظر آن‌ها، در پنج سال آینده چه عواملی در حرکت کسب‌وکار آن‌ها به سمت رشد، بیشترین اهمیت را خواهد داشت؛ ۴۵ درصد از مدیران ارشد مالی و ۳۶ درصد از سایر مدیران، رشد ارگانیک را به‌عنوان اصلی‌ترین عامل این رشد معرفی کردند. واضح است که هیچ اتفاق‌نظری در مورد بهترین مسیر رشد کسب‌وکار وجود ندارد. همچنین نتایج به‌دست‌آمده به‌هیچ‌وجه نشان از برتری رشد ارگانیک در مقایسه با سیاست‌های غیر ارگانیک (مانند ترکیب و ادغام) نیست.

اغلب شرکت‌کنندگان در نظرسنجی موسسه مکنزی، “دست‌یابی به رشد پایدار” را به‌عنوان اصلی‌ترین چالش پیش روی کسب‌وکارشان معرفی کردند.

ولی یکی از نکات مهمی که می‌توان از این آمار و ارقام استنباط کرد این است که دو عدد ۴۵ و ۳۶ درصد فاصله زیادی از هم ندارند و همسویی معناداری بین آن‌ها وجود دارد. پس اگر نقش مدیران ارشد مالی در مراحل مختلف تدوین، اجرا و ارزیابی استراتژی پررنگ‌تر شود، رویکرد آن‌ها به مقوله رشد کسب‌وکار، به کل مدیران ارشد سازمان تسرّی پیدا می‌کند.

chart1

 

در بخش دوم این نظرسنجی، میزان تأثیرگذاری مدیران ارشد مالی در حرکت کسب‌وکار به سمت مسیر رشد، مورد بررسی قرار گرفت. مسلماً هر شرکت، در مسیر رشد خود منابعی را پیش روی خود می‌بیند که باید از آن‌ها بهره‌برداری لازم را انجام دهد. نتایج این بخش از نظرسنجی، نکات جالبی را مشخص کرد؛ یکی از نکات جالب‌ توجه این بود که در سال‌های آینده، فارغ از اینکه کدام‌یک از منابع رشد مورد بهره‌برداری قرار گیرند، مدیران ارشد مالی باید در طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های مرتبط با رشد سازمان، نقش پررنگ‌تری ایفا کنند.

با وجود اینکه محرک‌های زیادی در مسیر رشد کسب‌وکار تعریف می‌شوند، مدیران اجرایی، اغلب از اثربخشی فرآیندهایی رضایت دارند که با مدیریت سبد سهام شرکت، ارتباطی نزدیک داشته باشند. اصلی‌ترین این فرآیندها عبارت‌اند از: تخصیص بودجه، تأیید هزینه‌های سرمایه‌ای و مدیریت سود و زیان. قاعدتاً این رضایت هم از تیم مدیریت مالی به خاطر تخصیص مناسب منابع است؛ و هم از شرکت، به خاطر پیاده‌سازی اثربخش فرآیند.

با این وجود، نیمی از مدیران غیرمالی از اثربخشی فعالیت‌های کسب‌وکارهایشان در حوزه‌هایی مانند ادغام یا ورود به بازارهای جدید، رضایت چندانی ندارند. همان‌طور که انتظار می‌رود، در این حوزه‌ها، نگاه مشابهی به اثربخشی فعالیت مدیران مالی نیز وجود دارد و مدیران غیرمالی اعتقاد دارند این حوزه‌ها مورد کم‌لطفی و بی‌مهری بخش مالی واقع شده‌اند. پس به نظر می‌رسد بخش مالی باید نگاه جدی‌تری به این حوزه‌ها داشته باشد.

chart2

به‌طور خلاصه، اگر صاحبان کسب‌وکار قصد دارند به مؤثرترین شیوه در مسیر رشد گام بردارند و در این مسیر، تمام بخش‌های کسب‌وکار آن‌ها در یک راستا حرکت کنند، باید دست مدیریت ارشد مالی را در تصمیم‌گیری‌های استراتژیک باز بگذارند. همچنین باید مدیران ارشد مالی را در طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها درگیر کنند. اگر این فرآیند به شیوه‌ای مؤثر از سوی صاحبان کسب‌وکار دنبال شود، مسلماً نگاه غالب مدیران ارشد سازمان نظمی دوباره خواهد یافت و هم‌راستایی افقی و عمودی، بیش‌ازپیش در سازمان به چشم خواهد خورد.

 

منبع: McKinsey

این ها را هم ببینید

گای فاکس

مسئولیت اجتماعی سازمان: پیش به سوی کسب‎وکار اخلاقی‎

  این روزها می‌توان صدای معترضانی را شنید که سودای فتح دژ وال‎استریت را در ...