خانه / استراتژی / اگر وارن بافت در بورس تهران بود چه می کرد؟

اگر وارن بافت در بورس تهران بود چه می کرد؟

کاهش ریسک سرمایه گذاری در بورس تهران
اگر حاضر نیستید برای ۱۰ سال سهام‌دار شرکتی باشید، سهمش را حتی برای ۱۰ دقیقه هم خریداری نکنید.

فعالان بازار سرمایه معمولاً به دنبال راه‌هایی برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در بورس هستند. سهامداران بورس برای کاهش این ریسک روش‌های متفاوتی را در پیش می‌گیرند؛ برخی افراد خود متخصص بوده یا از کمک افراد متخصص استفاده می‌کنند و برخی دیگر دنباله رو بازار هستند و بر اساس اخبار منتشره خرید و فروش می‌کنند. ابزارهای تحلیل بازار به گروه اول کمک می‌کنند بازار را در بازه‌های زمانی متفاوت بررسی نمایند. این برآوردها گاه در کوتاه مدت و میان مدت درست از آب در نمی‌آیند و نتیجه عکس می‌دهند؛ هرچند در بلند مدت قضیه متفاوت است. گروه دوم که اکثریت بازار را در بر می‌گیرند، نقش دنباله رو را بازی می‌کنند. جو بازار معمولاً بر این گروه غلبه کرده و قدرت تصمیم‌گیری صحیح را از آن‌ها می‌گیرد. بهترین ابزار این گروه سایت‌های تحلیلی، خبری و فروم ها است که بعضا بدون پشتوانه علمی مستدل، به ارائه تحلیل و راه کار می‌پردازند.

 نگاه بلند مدت گروه اول به واسطه بررسی بنیادین، ریسک سرمایه گذاری را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. چرا که این نگاه به سهم، جو حاکم بر بازار را در نظر نمی‌گیرد و اصل شرکت و فعالیت هایش را مبنای تحلیل قرار می‌دهد. مطالعات اخیر شرکت Mega Investment نشان می‌دهد که این نگاه و استراتژی نگهداری بلند‌مدت سهام، بهترین راه برای پایین آوردن ریسک و جلوگیری از کاهش ارزش سبد سرمایه گذاری است.

حقیقت نهفته در یافته‌های مطالعات اخیر آن است که برای کسب موفقیت در بازار بورس، هر روز و یا هر هفته نباید به داد و ستد پرداخت. در عمل، احتمال موفقیت افراد با داد و ستد کمتر و نگهداری بلندمدت سهام افزایش یافته و ریسک سرمایه گذاری به شدت کاهش می‌یابد.

حقیقت نهفته در یافته‌های مطالعات اخیر آن است که برای کسب موفقیت در بازار بورس، هر روز و یا هر هفته نباید به داد و ستد پرداخت. در عمل، احتمال موفقیت افراد با داد و ستد کمتر و نگهداری بلندمدت سهام افزایش یافته و ریسک سرمایه گذاری به شدت کاهش می‌یابد. بهترین شاهد برای این گفته‌ها، یافته‌های اخیر Oppenheimer  است که با بررسی بازار S&P 500 از سال ۱۹۵۰ تا سال ۲۰۱۴ میلادی به دست آمده است. نتایج این تحقیق نشان از آن دارد که در این بازه زمانی، S&P 500 در دوره‌های بیست ساله هرگز کاهشی را به خود ندیده است.

ریسک سرمایه گذاری - بیزینو

 

این یافته ها به خوبی نشان می دهد زمانی که سهام را در دوره‌های کوتاه مدت نگهداری می‌کنید احتمال از دست دادن سرمایه افزایش می‌یابد. برای مثال در مواردی (نظیر دوره های رکود اقتصادی) ارزش S&P 500 در یک دوره یک ساله، تا حدود ۴۵ درصد نیز کاهش داشته است. با بررسی یک سبد مشخص در S&P 500، بر اساس دوره یک ساله، ۱۶ بار کاهش از سال ۱۹۵۰ میلادی مشاهده شده است؛ اما در یک دوره ۲۰ ساله این سبد کاهشی نداشته است.

وارن بافت، موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم و سومین فرد ثروتمند جهان، نگهداری سهام برای همیشه را توصیه می‌کند. اما جالب است با وجود اینکه تمام شواهد به این نکته اشاره دارد که نگهداری بلند مدت، ریسک سرمایه گذاری را به شدت کاهش می‌دهد، اکثر سرمایه گذاران تازه کار بازار، خلاف آن عمل کرده و در تب جستجوی سودهای نجومی، پیوسته به خرید و فروش پرداخته و سبد خود را تغییر می‌دهند.

متاسفانه شما نمی‌توانید هر سهمی را بخرید، آن را برای همیشه نگاه دارید و انتظار سود داشته باشید. بازار شامل سهام شرکت‌های زیادی است. کاری که برای نگهداری بلندمدت باید انجام دهید این است که، شرکت‌هایی را پیدا کنید که نسبت به رقبا دارای مزیت رقابتی هستند، هر سال سود قابل توجهی بین سهامداران تقسیم می‌کنند و البته مالک حجم زیادی از سهام خود هستند.

کاری که برای نگهداری بلندمدت باید انجام دهید این است که، شرکت‌هایی را پیدا کنید که نسبت به رقبا دارای مزیت رقابتی هستند، هر سال سود قابل توجهی بین سهامداران تقسیم می‌کنند و البته مالک حجم زیادی از سهام خود هستند.

با وجود بازاری ملتهب همچون بورس تهران و چشم انداز مثبت پیش رو، اتخاذ نگاه بلندمدت استراتژی مناسبی به نظر می‌رسد؛ بایستی هیجانات بازار در دوره فعلی را بشناسید و مانند بقیه فعالان بازار به هر خبری واکنش روانی نشان ندهید.

این ها را هم ببینید

گای فاکس

مسئولیت اجتماعی سازمان: پیش به سوی کسب‎وکار اخلاقی‎

  این روزها می‌توان صدای معترضانی را شنید که سودای فتح دژ وال‎استریت را در ...